804
1486979

Laurie Simmons

(USA, Född 1949)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Laurie Simmons
(USA, Född 1949)

"Walking House", 1996

Signerad Laurie Simmons och numrerad TP 3/10. Fotogravyr, bildyta 72,5 x 42,5 cm. Inklusive ram 82,5 x 57,5 cm.

Proveniens

Fred Dorfman Gallery, New York.
Liliana Tovar, Stockholm/New York.
Privat samling, Sverige.

Under de senaste 40 åren har Laurie Simmons levererat färgstarka bilder fyllda av såväl humor som feminism och psykologiska undertexter. Dessa har gjort henne till en förgrundsgestalt inom nutida konceptuellt fotografi. Sedan 1970-talets slut har hon haft ett stort antal utställningar i USA, Europa och Asien. Den svenska publiken kunde bland annat se hennes verk på Göteborgs konstmuseum 2012.
Simmons, som bor och arbetar i New York, tillhör den generation av amerikanska konstnärer som växte upp med 1960- och 70-talets konsumtionskultur. Flera av de konstnärer som slog igenom under denna tid, som Richard Prince och Cindy Sherman, kom att arbeta med frågeställningar kring identitet och sociala konstruktioner, genus och bildens berättande funktioner. I likhet med Cindy Sherman har Simmons valt att arbeta med iscensatt fotografi och fokuserat på kvinnan som objekt. Där Sherman valde det egna jaget som utgångspunkt har Simmons, inspirerad av sitt barndomshem, i stället vänt blicken mot dockskåpet och dess rekvisita.
Utifrån barndomens dockhus, i kombination med den vuxna kvinnans minnen och tankar kring hemmet och familjelivets könsroller, har Simmons skapat ett antal serier med psykologiska och i högsta grad politiska motiv. I hennes noggrant uppbyggda hemmiljöer antar föremål och figurer ibland rent absurda proportioner. De plastiga dockor och de grällt färgade miniatyrföremålen som Simmons använder sig av skapar igenkännbara bilder som får en lätt surrealistisk touche av det något skeva perspektivet. Just dockor går för övrigt som en röd tråd genom Simmons konstnärskap. I början av 1980-talet fick de t.ex posera framför kända utflyktsmål i “Tourism”, senare kombinerade hon dockornas underkroppar med olika vardagliga objekt vilka tillsammans bildade nya surrealistiska figurer. Även om Simmons främst arbetat med kvinnliga symboler så har även manliga buktalardockor fått illustrera hennes syn på mäns fantasivärld och den amerikanska kulturens frihetssymbol, cowboyen på sin häst, finns med i bildserien “Cowboys” från 1979. Simmons har på senare år övergått till att arbeta med en typ av japanska dockor i fullstorlek som går att beställa och utforma enligt köparens behov och önskemål. Hon har även utforskat de skönhetsideal som återspeglas i dockors utseenden och med hjälp av smink överfört den estetiken till levande modeller i serien ”How We See”, 2015–2017.