814
1482048

Nils Möllerberg

(Sverige, 1892-1954)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 820 - 4 780 EUR
4 340 - 5 420 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Nils Möllerberg
(Sverige, 1892-1954)

"Flicka som kammar sig"

Signerad N. Möllerberg och numrerad No 11. Gjutarstämpel A. Pettersson fud. Motivet koncipierat cirka 1940. Brunpatinerad brons. Höjd 75 cm.

Leo Swane, "Nils Möllerberg", SAK, 1959, motivet avbildat sid 144.