Kan inte nå servern
863
1413083

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
44 100 - 61 800 EUR
46 000 - 64 500 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Rasmus Sjöbeck
Stockholm
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Snö i Grez"

Signerad Carl Larsson. Pastell. Bildyta 63 x 48 cm.

Proveniens

Disponent Oskar Olin, Stockholm.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Utställningar

"Från Seinens strand", Stockholm - Göteborg 1885, kat. nr 56.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning ", september - oktober 1953, kat. nr 67a.

Litteratur

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1885, s. 26 som nr 211b.
Harriet och Sven Alfons, "Carl Larsson – Skildrad av honom själv", Stockholm 1952, jämför etsning s. 102.

Övrig information

Vi kan idag konstatera att Carl Larssons målning "Snö i Grez", utförd 1885, var med att skriva svensk konsthistoria när den ställdes ut för första gången. Under 1880-talet blev den franska byn Grez-sur-Loing en vallfärdsort för unga svenska konstnärer som ville utforska den nya franska realismen som växt fram under 1800-talets andra hälft.

På Karl Nordströms inrådan bosatte sig Carl Larsson i Grez 1882 och bodde där i tre år innan han flyttade tillbaka till Sverige. Under dessa år växte en motståndsrörelse fram bland de svenska konstnärerna i Frankrike och Carl Larsson var en nyckelfigur i den. De kallades för "opponenterna" och menade att Konstakademien i Sverige representerade en alldeles för konservativ och stagnerad konst.

I Ernst Josephsons ateljébostad i Montmartre i Paris träffades opponenterna 1884 för att diskutera vad som behövde göras för att reformera Konstakademien och modernisera den svenska konsten. Man bestämde sig för en grupputställning på svensk mark.

Utställningen fick heta "Från Seinens strand" och inkluderade 18 opponenter. Den öppnade våren 1885 på Blanchs konstsalong i Kungsträdgården i Stockholm den utgjorde på många sätt en startpunkt för en nya epok inom svensk konst. Carl Larsson var en av de 18 opponenter som ställde ut i denna mytomspunna utställning och bland de sju verk han ställde ut fanns auktionens aktuella "Snö i Grez".

Carl Larsson målade "Snö i Grez" tidigare samma år när han fortfarande bodde i Frankrike. Det blev en kall vinter i den franska byn och en dag föll snön för ovanlighetens skull. Den låg kvar i ett par dagar och Carl Larsson tog sin chans att skildra det i sin konst. Det blev endast några få målningar, de flesta i akvarell men även några i den tjockare pastellen.

Målningen avbildar en stillsam scen intill den medeltida brons fäste. Eftermiddagssolen tycks börja gå ner och en man är på väg över bron. I centrum har Carl Larsson avbildat en grupp pickande fåglar på den snötäckta marken bredvid floden. Han utnyttjar här pastellens alla möjligheter till skimrande ljuseffekter

Grez-sur-Loing var uppenbart betydelsefull för hans konstnärskap, precis som den var för många andra opponenter. Han skriver: ”Nu hade fjällen fallit från mina ögon, och förtrollningen var bruten. Jag såg för första gången på naturen. Jag kastade bisarrerierna på sophögen och mina märkvärdiga idékombinationer i sjön. Där må de ligga. Nej, nu har jag gett stora famnen åt naturen, den må vara hur enkel som helst. Den ynglande, brunstiga gjorden skall nu bli föremålet för mitt måleri”. Vistelsen mynnade sedan ut i vad som anses vara hans första storhetstid.

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer