88
1480355

Stolar, ett par, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), Gustavianska.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
703 - 879 EUR
746 - 933 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Bemålade med bronserade detaljer. Skuren dekor av krönande kvist, hörnfleuroner, och kannelering. Genombruten ryggbricka. Båda signerade IHS samt märkta med Stockholm stolmakarämbetes sigill. Sitthöjd 45, rygghöjd 98 cm.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

32. Nils Emil Lundström, vas, glaserad keramik, Rörstrand, jugend, 1900-talets början.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
7 500

ditt bud
7 000

ditt bud
Aktuellt bud:
9 500 SEK