900
1486403

Otto Sinding

(Norge, 1842-1909)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 580 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist konst, grafik
+46 (0) 707 88 84 72
Otto Sinding
(Norge, 1842-1909)

Fiskande pojke

Signerad Otto Sinding. Duk 38 x 50 cm.

Proveniens

Privat samling, Sverige.

Otto Sindings konst kännetecknas av hans användning av intensiva färger och djärva penseldrag. Han målade ofta kustlandskap, och landsbygdsscener som avbildade Norges natur och dess människors liv. Hans målningar fångar de skiftande årstiderna och det unika ljuset, från de långa, ljusa sommardagarna till de mörka, snöiga vintrarna.

Sinding var också en skicklig illustratör. Han skapade illustrationer för böcker och tidskrifter, med motiv från norsk folklore och mytologi. Hans illustrationer karaktäriseras av noggrannhet och sättet på vilket de fångar historiens anda.