921
1408710

André Derain

(Frankrike, 1880-1954)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
André Derain
(Frankrike, 1880-1954)

"Portrait de Femme Brune aux Yeux Baissés"

Signerad Derain. Utförd ca 1923. Duk 35,5 x 27 cm. Certifikat från Comité André Derain i december 2022 medföljer verket.

Proveniens

Direktör Hjalmar Gabrielson, Långedrag

"Konst i svenska hem", vol. II, band 11, upptagen under samling 1071: "Direktör Hjalmar Gabrielson, Långedrag", sid. 620 som "Kvinnohuvud II".