931C
1489628

Joseph Magnus Stäck

(Sverige, 1812-1868)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Joseph Magnus Stäck
(Sverige, 1812-1868)

"Minne". Hjulångare utanför Stockholm slott, i fonden Riddarholmskyrkan

Signerad J.M. Stäck och daterad Sthlm: Juni 1841. Kol, tusch, akvarell och gouache på blått papper lagt på papper. Bildyta 6,5 x 11 cm.

Proveniens

Greve Giuseppe Bramer de Saint-Simon († Florens 1873), Tysklands ambassadör i Italien

Utförd innan Stäcks vistelse i Italien1843-47. Möjligtvis var Greve Giuseppe Bramer de Saint-Simon, vilken innehaft teckningen, stationerad i Stockholm som diplomat och därvid ertållit teckningen som minne av sin tid där.

Konstnär