951
1462318

Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Botten med Yongzhengs märke inom dubbla cirklar. Rundade sidor på hög fotring, dekor i underglasyrblått av en kraftfull fyrkload drake bland molnformationer, dekoren fortsätter över kanten ner på utsidan. Diameter 19,5 cm.

Stjärnspricka i botten.

Proveniens

Compare; Christies, Live Auction 12292, Chinese Ceramics, Works of Art and Textiles, part II, 2016, lot no 805.