965
1473271

Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644)

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 260 - 3 800 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Klassisk mingform med rundad skuldra och avsmalnande hals, runt mynning och fotring en fortlöpande lotusslinga. Kroppen glaserad i celadonfärgad glasyr. Höjd 20 cm.

Lagad med klammerlagning. Mistor.

Proveniens

Compare a jar of this type in the Musee Guimet, Paris, France, inventory no G 5634 (+). From the Collection de Ernest Grandidier.