102
1492137

Amara Por Dios

(Sverige, Född 1988)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Amara Por Dios
(Sverige, Född 1988)

unikt bemålat, sideboard/objekt, egen studio, 2018.

Bemålad och signerad Amara Por Dios 2018, höjd 80 cm, bredd 150 cm, djup 40 cm.

Smärre slitage.

Tilläggslista

Bresd 150 cm

Proveniens

Artscape, Ljusdal, 2018.

Amara Muñoz, mer känd under sitt artistnamn Amara Por Dios, född 16 april 1988 i Stockholm, är en svensk gatukonstnär främst verksam i London och Stockholm. Skapandet var från början ett slags intuitivt själsligt berättande, där Amara som barn kunde sitta i timmar och försvinna in i egna bildvärldar. Figurerna som levde där kom från andra världar och planeter. Relationen med dessa världar är sedan något Amara har fördjupat och utvecklat vidare i sitt konstnärskap. Hennes motiv är inspirerade av mytologier, religioner och folkkonst från hela världen. I tidig ålder fann hon graffitikulturen, och flyttade till London 2012. Där fick hon möjligheten att måla i stadsrummet och etablera sig som konstnär. Hon blev bland annat utnämnd av The Guardian som en av Storbritanniens främsta gatukonstnärer och blev inbjuden av Tate Modern för att måla live.