matta "White on Black", Chosen Love, handtuftad 1995, ca 300 x 300 cm. Numrerad 104/125
Klippt reliefdekor och signatur. Baksidan med signerad etikett: Numrerad 104/125. "Hand made in Israel. Materials: Skein dyed, hand carved and hand tufted, Archival New Zealand wool on stretched canvas with natural latex backing".
Robert Indiana komponerade mönstret LOVE på 1960-talet.