105
1505200

Robert Indiana

(USA, 1928-2018)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 520 - 4 390 EUR
3 730 - 4 660 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Robert Indiana
(USA, 1928-2018)

matta "White on Black", Chosen Love, handtuftad 1995, ca 300 x 300 cm. Numrerad 104/125

Klippt reliefdekor och signatur. Baksidan med signerad etikett: Numrerad 104/125. "Hand made in Israel. Materials: Skein dyed, hand carved and hand tufted, Archival New Zealand wool on stretched canvas with natural latex backing".
Robert Indiana komponerade mönstret LOVE på 1960-talet.