107
1505204

Angelo Lelli

(Italien, 1911-1979)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Angelo Lelli
(Italien, 1911-1979)

Två "Cavalletto" golvlampor / stafflier, Arredoluce, Italien, 1950-60-tal.

Förkromad metall, ställbara armar och fäste för ram/konstverk, skärm i svartlackerad metall, höjd ca 207 cm.

Smärre slitage

Clémence & Didier Krzentowski, The Complete Designers' Lights II, Zurich, 2014, sid. 46-47.