15
1506435

Erik Bratsberg

(Sverige, Född 1984)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Erik Bratsberg
(Sverige, Född 1984)

golvlampa, "Lorian", first edition, egen studio, Stockholm, 2021.

Fot av "Bardiglio Nuvolatov"- marmor, valnöt och pigmenterad epoxy resin, skärm i mässing och stråtextil av naturfiber (“Sinamay” / “Bananfiber”), signerad Erik Bratsberg Lorian 2022 First Ver., höjd ca. 150 cm, bredd ca 27 cm, längd ca 25 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

New Narratives, Stockholm Furniture Fair, Älvsjö Gård, 2023.

Erik Bratsberg (född 1984) är en självlärd kreatör som sedan 2019, under eget namn, fritt utforskar olika medier, material, former och utrymmen med en holistisk och mångdisciplinär syn på estetik. Han har nyligen uppskattats för sin inredningsdesign för restaurangen Persona i Stockholm och föremål som ställts ut på "New Narratives" under Stockholm Furniture Fair på Älvsjö Gård 2023.