Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
228
1491418

Anders Krisár

(Sverige, Född 1973)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Anders Krisár
(Sverige, Född 1973)

"Untitled #1", 2005

Ur serien "Chords". Signerad Krisár och numrerad 2/3 a tergo. Framtagen 2014. Analog C-print monterad på aluminium 112 x 140 cm.

Proveniens

Direkt från konstnären.
Bukowski Auktioner, Contemporary Art & Design, november 2021.

Anders Krisar, "Anders Krisár", 2011, avbildad på helsida sid 161.