233
1484392

Emil Heilborn

(Sverige, 1900-2003)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Emil Heilborn
(Sverige, 1900-2003)

"Gatubild, Stockholm"

Signerad Emil Heilborn. Även stämplad "Foto Emil Heilborn" a tergo samt på bakstycket. Vintage. Silvergelatinfotografi monterad på kartong, bildyta 15 x 22,5 cm.

Proveniens

Gunnar Heilborn Estate.
Bukowski Auktioner, Contemporary 564, november 2011.
Privat samling, Stockholm.

Petter Österlund, "Emil Heilborn", 2003, avbildad helsida sid 52.

Utifrån signaturen bedöms bilden härröra från mycket tidigt 1930-tal eller t.o.m sent 1920-tal.

Konstnär

Emil Heilborn var en svensk fotograf född i Ryssland. Heilborn startade sin karriär som ingenjör men började amatörfotografera under åren 1923-1927 på resor till bland annat USA. Några av bilderna publicerades i Dagens Nyheter och Heilborn fortsatte att fotografera. Hans specialitet blev industri- och reklamfotografering i modernistisk anda. Han avbildade maskiner och människor i svartvitt, med dynamiska diagonaler och spännande vinklar. Teknisk noggrannhet och skicklig ljussättning är kännetecknande. På slutet av 1930-talet arbetade Heilborn även med film och skapade en rad industrifilmer och skärgårdsfilmer. På 1970-talet arbetade han som fotograf på Nordiska Museet i Stockholm. Hans fotografier fick ett genombrott i New York på Robert Mann Gallery när Heilborn var 93 år gammal.