26
1481294

Ernest Race

(Storbritannien, 1913-1964)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
364 - 545 EUR
381 - 571 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Ernest Race
(Storbritannien, 1913-1964)

bokhylla, "Penguin Donkey Mark II", Isokon, England, 1960-tal.

Grålackerat trä, ben av teak, höjd 40 cm, längd 53 cm, djup 40 cm.

Smärre slitage.

Den första modellen Donkey Mark I formgavs av Egon Riss och Jack Pritchard för Isokon år 1939 och var avsedd för Penguin böcker. År 1963 modifierades modellen till Donkey Mark II av Ernest Race.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?