26
1481294

Ernest Race

(Storbritannien, 1913-1964)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Ernest Race
(Storbritannien, 1913-1964)

Bokhylla, "Penguin Donkey Mark II", Isokon, England, 1960-tal.

Grålackerat trä, ben av teak, höjd 40 cm, längd 53 cm, djup 40 cm.

Smärre slitage.

Den första modellen Donkey Mark I formgavs av Egon Riss och Jack Pritchard för Isokon år 1939 och var avsedd för Penguin böcker. År 1963 modifierades modellen till Donkey Mark II av Ernest Race.