bokhylla, "Penguin Donkey Mark II", Isokon, England, 1960-tal.
Grålackerat trä, ben av teak, höjd 40 cm, längd 53 cm, djup 40 cm.
Smärre slitage.
Den första modellen Donkey Mark I formgavs av Egon Riss och Jack Pritchard för Isokon år 1939 och var avsedd för Penguin böcker. År 1963 modifierades modellen till Donkey Mark II av Ernest Race.