315
1509684

Gittan Jönsson

(Sverige, Född 1948)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Gittan Jönsson
(Sverige, Född 1948)

"Torkel"

Signerad G Jönsson och daterad 1973. Akvarell på papper 24 x 21 cm.

Proveniens

Johan Wallin Collection, Uppsala
Stiftelsen Art for the Globe

Förlaga skivomslag Torkel Rasmusson "Kalla Tårar".

Johan Wallin berättar med egna ord:

"Lena Cronqvist medverkade med målningen ”Mohikanen” när Galleri Kavaletten 30-års jubilerade med en visning i december 1990 i. Vid mitt besök i hennes ateljé i Ulriksdal inför utställningen tog hon fram en större målning föreställande en yngling och en elegant frisör. ”Den här får du ha med, den har aldrig visats förut” sade Lena. Jag förstod att tavlan föreställde Linus (Tunström) numera uppburen teater- och filmregissör, chef på Uppsala Stadsteater 2007–2016.

Gittan Jönsson och Sara Johansson var båda aktiva i punk-och proggrörelsen som växte fram under 70-och 80-talen. Gittan Jönsson gjorde omslaget till Torkel Rasmussons (frontman i Blå Tåget) solo LP ”Kalla Tårar”. Förlagan visas här och Sara Johanssons kolteckning heter ”Punkare” såklart."