324
1509682

Ronald de Wolfe

(Sverige, Född 1920)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
350 - 525 EUR
369 - 553 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Ronald de Wolfe
(Sverige, Född 1920)

"Symfoni"

Signerad Ronald de Wolfe. Utförd 2004. Duk 73 x 92 cm.

Proveniens

Johan Wallin Collection, Uppsala
Stiftelsen Art for the Globe

Galleri Kavaletten, Stockholm, 2002.

Johan Wallin berättar med egna ord:

Skulptören Veikko Keränen och målaren Ronald de Wolfe hade intresset för musik gemensamt. Fast det visste dom inte om.
Vid utställningen hösten 2003 frågade jag Veikko varför den smäckra aluminiumskulpturen hette Freddie Green. Hans blick signalerade en lätt förvåning över frågan. Kompgitarrist i Count Basies band blev svaret. Känd för att ha ”absolut gehör” för rytm. Skulpturen är mitt sätt att tredimensionellt gestalta absolut rytm. I Berzelii Park strax utanför Bukowskis gonar sig även ett knubbigt sälpar av Veikko Keränen.

"I Ronalds stora vackra ateljé i Vaxholm stod det ett piano mitt bland målningarna.
Där komponerade han litet ibland sa han. Sina koloristiskt överdådiga stilleben med flaskor kunde han ge titlar med musikalisk anknytning som Symfoni och Orkester. Två söner har musikaliska karriärer: Lorne (Hansson de Wolfe United) och Pontus de Wolfe."