336
1509666

Lars Olov Wiberg

(Sverige, Född 1944)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 750 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Lars Olov Wiberg
(Sverige, Född 1944)

"Fashing"

Signerad LO Wiberg och daterad -81. Olja på duk ca 190 x 230 cm.

Proveniens

Johan Wallin Collection, Uppsala
Stiftelsen Art for the Globe

Galleri Kavaletten, Uppsala, 1981.

Författaren Folke Edvards nämner Lars Olov Wiberg i kretsen kring konstnären Peter Dahl. I sin bok "Peter Dahl" ger författaren Folke Edwards en insiktsfull inblick i Peter Dahls målningar och hans kreativa uttryck under 1980-talet.

"Samtidigt med dessa målningar gör Peter i början av 80-talet en serie bilder som han kallar "Vino Tinto-gänget", där han också - ensam - eller dubblerad - gärna framträder som huvudfigur. De andra figurerna - fler är de inte - är Elisabeth (Den blonda), konstnären Lars-Olov Wiberg (Elisabeths före detta man) och den finska konstnärinnan Leena Luostarinen: en kvartett som under en period träffades ofta, drack vin och sjöng Tolvskillingsoperan och Bellman. Med tanke på den av målningarna att döma måttlösa vinkonsumtionen och den bohemiska stilen råder det knappast något tvivel om att de kände sig mer befryndade med den "undre" än den "övre" världen."(Edwards, Folke. 'Peter Dahl', 1996, sid. 109)