Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
377
1503181

Danilo Stankovic

(Sverige, Född 1981)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
12 100 - 14 500 EUR
13 900 - 16 600 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Danilo Stankovic
(Sverige, Född 1981)

"Äring"

Signerad Danilo Stankovic och daterad 2014 a tergo. Olja på duk 200 x 160 cm.

Proveniens

Loyal Gallery, Stockholm.

Danilo Stankovic är just nu aktuell på Galleri Steinsland Berliner i Stockholm med sin separatutställning "Ruins" 06.10-12.11.23.
Danilo Stankovic (f. 1981, SE) bor och arbetar i Malmö. Han har en MFA från Konsthögskolan i Malmö. Stankovics verk, som inkluderar målningar, stor- och småskaliga skulpturer samt verk på papper, har ställts ut på flera museer och gallerier över hela landet. Hans verk finns representerade i samlingarna hos bland andra Malmö Konstmuseum och Statens Konstråd.