Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
382
1509340

Roger Risberg

(Sverige, 1956-2011)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris

Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Roger Risberg
(Sverige, 1956-2011)

"En svängom i kokvrån"

Signerad och daterad R.R. Roger Risberg 1996 a tergo. Olja på duk 55 x 46 cm.

Konstnär

Roger Risberg var född och delvis uppvuxen i Göteborg. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm mellan åren 1979-84; bl andra hade han Lars Hillersberg som lärare.Roger Risberg är känd för sina kraftfulla tolkningar av personer, djur och vardagliga känslor. Hans konst är både primitiv och klarsynt i sitt lite grovhuggna och graffitiliknande uttryck - lite påminnande om den amerikanske konstnären Keith Harings bildvärld! I Roger Risbergs tidiga produktion spelar totemdjur en stor roll, inte minst örnar som för Roger Risberg vid den här tidpunkten kom att utgöra en metafor för "frihet". Roger risberg får sitt kommersiella genombrott i slutet av 1980-talet med de dramatiska målningarna i svart och rött där eufori och ångest samlas på en liten yta. Roger Risbergs konst är mycket direkt och saknar intellektuella överväganden - det oborstade, råa, oförfinade är hans utgångspunkt. Roger Risberg hade under sin levnad flera separatutställningar och han är representerad på Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum, Bonniers Konsthall och Moderna museet.