Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
383
1509338

Sten Eklund

(Sverige, 1942-2009)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Sten Eklund
(Sverige, 1942-2009)

"In i W:s landskap"

Bemålat akrylglas 43,5 x 57,5 cm.

Proveniens

Galleri Sten Eriksson, Norrköping.
Privat samling, Sverige.

Galerie Aronowitsch, utställningskatalog till Sten Eklund: Bilder, 1968, jämför avbildade “In i Ws landskap”.

Konstnär

Sten Eklund, svensk målare och grafiker. Utbildad 1966-1971 vid Konstakademin. Han är känd bland annat för sitt arbete med den fiktive 1800-talsbotanikern J M G Paléen och Kullahusets hemligheter där 53 handkolorerade kopparstålstick med tillhörande skulpturer ingår. Bildberättelsen är ett märkligt konstprojekt. Redan tidigt hade Eklund fascinerats av obegripliga apparater och konstruktioner som han målade på glas eller duk. I akvarell eller gouahe har han i Duchamps anda gjort märkliga bataljmålningar och andra scener befolkade med mekaniska figurer.