1501614

Robert Wilson

(USA, Född 1941)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Robert Wilson
(USA, Född 1941)

Stol, "Strindberg, Ett Drömspel", för Stockholms Stadsteater, 1998.

Stomme i trä, bemålad i ljus- samt mörkblått , sitthöjd 44 cm, höjd 146 cm.

Smärre slitage och märken.

Proveniens

Enligt uppgift, en gåva från Robert Wilson personligen i samband med uppsättningen av August Strindbergs "Ett Drömspel" på Stockholms Stadsteater, 1998. Därefter i arv inom familjen.