Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
473
1508974

William Anastasi

(USA, 1933-2023)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 940 - 2 910 EUR
2 220 - 3 330 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
William Anastasi
(USA, 1933-2023)

"Utitled (Subway Drawing)"

Signerad och daterad 2/2/92. Bläckpenna på kuvert 24 x 32 cm. (Utförd med förbundna ögon vid tunnelbanefärd från Uptown till Midtown NYC).

Proveniens

Gåva från konstnären till nuvarande ägare.