488
1496577

Jim Nutt

(USA, Född 1938)
Utropspris
3 000 000 - 5 000 000 SEK
265 000 - 442 000 EUR
282 000 - 470 000 USD
Klubbat pris
6 500 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Jim Nutt
(USA, Född 1938)

"Huge"

Signerad Jim Nutt och daterad 1992 a tergo. Akryl på duk i konstnärens ram 64,5 x 64,5 cm.

Proveniens

Galerie Bonnier, Genève.
Privat samling, Stockholm.

Jim Nutt föddes i Massachusetts, USA, 1938. Efter sin examen från the Art Institute of Chicago 1965 bildade han tillsammans med konstnärskollegorna Gladys Nilsson, Art Green, Suellen Rocca, Jim Falconer, and Karl Wirsum konstnärsgruppen ”Hairy Who?” som var aktiva 1966 – 1969 och som även räknas till ”the Chicago Imagists”. Gruppen var sprungen av sin tid, i ett USA med studentuppror, reaktioner mot Vietnamkriget, politiska mord och konsumentsamhället. ”Hairy Who?” blev erkända i Chicago och ställde ut i hela USA. 1972 blev Nutt utvald att representera USA på Venedig Biennalen. Året därpå deltog han på Whitney Biennalen samt på utställningen ”Made in Chicago” som visades på Sao Paolo Biennalen och därefter turnerade vidare i Sydamerika, till Washington och Chicago. Dessa utställningar gjorde Jim Nutt till en erkänt internationellt viktig konstnär.

I början av 1980-talet tog hans måleri en ny typ av vändning, han gick ner i skala och begränsade färgpaletten och antalet figurer i varje komposition. Kring 1987 sätts formen för måleriet som han ägnat sig åt de senaste 35 åren och där målningarna endast består av ett motiv, porträtten av imaginära kvinnor. Vid samma tid går Nutt också över från att ha mer beskrivande titlar, till att endast innehålla ett ord eller namn. Titeln ger oss inte längre någon ledtråd till motivet, som i hans tidigare måleri, i stället dras vi till att betrakta porträttet ännu mer noggrant.
Nutt har en liten produktion och målar endast ett porträtt om året. Porträtten anspelar på renässansmåleriet och utmärkande i Nutts måleri är de mycket speciella näsorna och de överdrivna håruppsättningarna på kvinnorna.
Auktionens verk ”Huge” från 1992, är ett typiskt porträtt för Jim Nutt, med håret och den överdrivna näsan, där stilen anspelar på både kubismen och renässansporträttet. Trots att Nutts imaginära kvinnoporträtt påminner om varandra i uttryck och format, är de alla lika intrigerande som det första.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?