Kan inte nå servern
500
1506781

Sten Eklund

(Sverige, 1942-2009)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 100 - 15 300 EUR
13 700 - 16 000 USD
Klubbat pris
300 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Marcus Kinge
Stockholm
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Sten Eklund
(Sverige, 1942-2009)

"Kullahusets hemlighet" (Kullahussviten)

Den kompletta mapp med 51 kolorerade etsningar. Samtliga signerade med initialer. "Kullahuset" med numrering 3/30 och text i rött. Olika bildytor. Bladstorlek 42 x 32 cm vardera.

Proveniens

Införskaffade direkt från konstnären.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Övrig information

Lista över motiv:
1. Kullahuset, översiktsbild.
2. Kullahuset. Ritning.
3. Översiktskarta över Kullahusområdet.
3:1&2: Tvärsnitt med höjdskillnader.
4. Förmodligen apparat för energiomvandling eller kommunikation.
5. Detalj från ovanstående.
6. Skärmarna. Förekom överallt inom området. Förmodlingen avsedda för upptagning av solenergi.
7. Skärmarna. Ritning.
8. Ritning av olika vagntyper. Den övre vagnen öppen, den undre hermetiskt tillsluten.
9. Kommunikationscentral (?) med underliga farkoster, s.k. "färjor", styrda av stenarna, utplacerade i rad framför byggnaden.
9a. Stenarna framför centralen.
10. Reningsverket. Synes ha till funktion att ej tillåta utsläpp genom magnetridån.
11. Maskinrummet i reningsverkets intre.
12. Vagnområdet på Kullaitbergets topp.
12a. Detalj av vagninarna.
13. Geologisk karta över Kullahusområdet.
14. Bergarten vid ingången till Kullahusområdet.
15. Dagbrottet (2 å fig 3).
16. Bergtypen vid *Kullahuset" (1 å fig 3).
17. Mineral I. Något större än nat. storl.
18. Mineral II. Något större än nat. storl.
19. I-III. Kullaitbrottet.
20. Botanisk karta.
21. Fräkenväxt från odlingen (fig. 20/3).
22. Alg (fig. 20/16).
23. Frukt från buske odlad vid nr 4 å fig. 20.
23a. Samma som ovan.
24. Följder av den stigande temperaturen.
25. Översiktsbild av den ditintills rådande vegetationstypen.
26. Träden vid de gula prickarna å fig. 20. Ett slags egendomliga förvuxna lavar eller möjligen förkrympta palmarter.
27. Silphium connalum.
28. Drivbänkarna.
29. Drivbänkarna, ritning.
30. Från lavodlingen.
31. Ett av husen vid nr 4 å fig 3.
32. Pall från husområdet.
33. Bord.
34. Låda (förvaringsbox).
35. Kärl.
36. Meteorologisk karta. Man kan se att värmeutvecklingenvisar en njurformad karakteristisk utgående från Kullahuset (1).
37. Flygande apparat (ljudlös).
38. Från Kullahusets inre. Ställning med rör.
39. Muren. Framför muren ser vi en utav ramarna (ställningarna).
40. Några av maskinerna vid murens närhet.
41. Förrådsbyggnaden vid nr 11 å fig. 3.
42. "Vita fläcken", en av de högar med ett vitt pulver som fanns på flera ställen inom området.
43. Insekten.
44. Växthuset vid nr 3 å fig 3.
45. Fröspridningsområde.
46. Mossa.
47. Från Kullahusets inre (Camera Obscura).

Konstnär

Sten Eklund, svensk målare och grafiker. Utbildad 1966-1971 vid Konstakademin. Han är känd bland annat för sitt arbete med den fiktive 1800-talsbotanikern J M G Paléen och Kullahusets hemligheter där 53 handkolorerade kopparstålstick med tillhörande skulpturer ingår. Bildberättelsen är ett märkligt konstprojekt. Redan tidigt hade Eklund fascinerats av obegripliga apparater och konstruktioner som han målade på glas eller duk. I akvarell eller gouahe har han i Duchamps anda gjort märkliga bataljmålningar och andra scener befolkade med mekaniska figurer.

Läs mer