63
1505332

Knud Kristensen

(Danmark, Född 1958)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Knud Kristensen
(Danmark, Född 1958)

unik skulptur/ hög vas med lock, Danmark 1998.

Gult Engoberat och glaserat stengods, ristad dekor, inpressade stämplar och signerad 'Knud Kristensen 1998', höjd 55,5 cm.

Formgivare

Knud Kristensen är en dansk keramiker. Han utbildade sig vid Århus Konstakademi 1982-1983, Jyllands Konstakademi, 1983-1989. Knud Kristensen har sin verkstad i Ringkøping på Jylland.. Han blandar ofta olika leror i lager på lager, ristar och skrapar sedan fram olika mönster innan ytan sedan poleras. Knud Christensen har haft många separatutställningar i Danmark och internationellt, bl.a i Sverige. Knud Kristensen finns bla. representerad på Konstindustrimuseet i Köpenhamn och på Nationalmuseum i Stockholm.