76
1506199

Patek Philippe, Nautilus, ca 1985.

Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
43 600 - 52 300 EUR
45 600 - 54 700 USD
Klubbat pris
540 000 SEK
Simon Naeslund
Simon Naeslund
Specialist Klockor
+46 (0)735 95 68 75

Storlek: 37,5 mm
Material: 18K guld
Urverk: automatisk, caliber 335 SC
År: cirka 1985
Glas: safirglas
Armband: integrerad originallänk i 18K guld, viklås i 18K vitguld
Referensnummer: 3800/001
Serienummer: 1'425'228
Boettnummer: 2861002 / 3800/1

Helhetsintrycket är gott. Åldersrelaterat slitage.

Introducerad år 1981 representerade referens 3800 Patek Philippes mindre version av den ursprungliga Nautilus referens 3700. Med en fortfarande imponerande diameter på 37,5 mm, blev referens 3800 nästan en perfekt unisexklocka för modern smak. Det som verkligen utmärker denna referens är dess imponerande mångsidighet, med Patek Philippe som tillverkade den i olika boettmaterial och erbjöd ett urval av urtavlor, vilket gör den till en av de mest intressanta lyxiga sportmodellerna i Patek Philippes portfölj.

Denna specifika klocka sticker ut tack vare sitt skick och dess slående blåa urtavla. Den har blivit noggrant bevarad i använt utmärkt skick, med en boett som visar djupa och tydliga stämplar, skarpa fasningar och väldefinierade kanter. Märkvärt nog är detta ett tidigt exemplar som har en svart datumskiva, en subtil detalj som uppskattas av kunniga samlare. För att öka dess dragningskraft, är den integrerade originallänken i ett skarpt skick, med minimala tecken på slitage.