78
1495976

Cartier, Panthère, ca 1990.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Simon Naeslund
Simon Naeslund
Specialist Klockor
+46 (0)735 95 68 75
Cartier, Panthère, ca 1990.

Storlek: 21,5 x 21,5 (29,5) mm
Material: 18K guld
Urverk: quartz, caliber 57
År: cirka 1990
Glas: safirglas
Armband: originallänk i 18K guld, viklås
Boettnummer: 8057917 / 03260
Tillbehör: certifikat, box, service 2020-11-04

Ostämplat certifikat. Nyare urtvla. Helhetsintrycket är gott.

Med sina rötter förankrade i den dynamiska eran på 1980-talet, hämtar Panthère-klockan sin namngivning från själva essensen i sin design – armbandet som omfamnar dess form. Utformad med noggrann konstnärlighet, armbandets smidiga och ultraflexibla struktur tjänar inte bara som en funktionell komponent utan blir också en canvas som ekar de flytande och graciösa rörelser som ofta förknippas med modehusets symboliska djur, pantern. Denna exklusiva tidmätare är inte bara en klocka; den inkarnerar en harmonisk blandning av hantverkskunnande inom urtillverkning och designens genialitet, vilket hyllar modehusets ikoniska symbol.