164
1506351

Stig Carlsson

(Sverige, 1932-2008)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
1 800 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Stig Carlsson
(Sverige, 1932-2008)

"Sputnik", väggskulptur, Bromölla, 1960-tal.

Chamotterad keramik, delvis glaserad, signerad S. C-son och daterad 60 eller 69 (otydligt) höjd ca 25 cm, längd ca 42 cm, djup ca 9 cm.

Lagning på vänster nedre sida, nagg.

Tilläggslista

Stig Carlsson, Bromölla 1960-tal.

Proveniens

Erhållen som 50-årspresent i juli 1964, därefter i arv.
Säljaren berättar: "Sputnik och människans rymdfärder var mycket aktuellt då, eftersom Jurij Gagarin år 1961 blivit den första människa som gjort en omloppsbana i rymden. Stig Carlsson hade vid den tiden en ateljé i Bromölla där han kunde utnyttja den industriella keramikugnen vid Ifö-verken, en ugn som hade tillräcklig volym och tillräcklig temperatur för de verk han framställde. Min fars bekant var chef på Ifö-verken i Bromölla, varifrån reliefen är inköpt direkt av konstnären. Efter min fars 50-årsfirande hjälpte jag till att sätta upp den på en vitkalkad vägg i vårt modernt inredda vardagsrum. Den prydde sin plats!"

Formgivare

Stig Olov Lennart Carlsson (1932-2008) var en svensk skulptör och formgivare. Han började som lärling hos Gunnar Nylund vid Rörstrands porslinsfabrik och studerade vid Konstfackskolan i Stockholm. Efter studieresor till Italien och Spanien anställdes han 1955 som konstnärlig ledare vid Ifö-verken i Bromölla, där han bl a tillverkade trädsgårdsurnor i chamotte. I slutet av 1960-talet arbetade han för Jie Gantofta och i mitten av 1970-talet inredde han det gamla nedlagda pensionatet Strandhem i Nyhamnsläge till ateljé, utställningslokal och bostad. Här kom han att skapa hundratals stora utsmyckningar i trä och keramik till kyrkor, sjukhus och idrottsanläggningar runt om i landet.