164
1506351

Stig Carlsson

(Sverige, 1932-2008)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
727 - 908 EUR
773 - 966 USD
Klubbat pris
1 800 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Stig Carlsson
(Sverige, 1932-2008)

"Sputnik", väggskulptur, Bromölla, 1960-tal.

Chamotterad keramik, delvis glaserad, signerad S. C-son och daterad 60 eller 69 (otydligt) höjd ca 25 cm, längd ca 42 cm, djup ca 9 cm.

Lagning på vänster nedre sida, nagg.

Tilläggslista

Stig Carlsson, Bromölla 1960-tal.

Proveniens

Erhållen som 50-årspresent i juli 1964, därefter i arv.
Säljaren berättar: "Sputnik och människans rymdfärder var mycket aktuellt då, eftersom Jurij Gagarin år 1961 blivit den första människa som gjort en omloppsbana i rymden. Stig Carlsson hade vid den tiden en ateljé i Bromölla där han kunde utnyttja den industriella keramikugnen vid Ifö-verken, en ugn som hade tillräcklig volym och tillräcklig temperatur för de verk han framställde. Min fars bekant var chef på Ifö-verken i Bromölla, varifrån reliefen är inköpt direkt av konstnären. Efter min fars 50-årsfirande hjälpte jag till att sätta upp den på en vitkalkad vägg i vårt modernt inredda vardagsrum. Den prydde sin plats!"

Formgivare

Stig Olov Lennart Carlsson (1932-2008) var en svensk skulptör och formgivare. Han började som lärling hos Gunnar Nylund vid Rörstrands porslinsfabrik och studerade vid Konstfackskolan i Stockholm. Efter studieresor till Italien och Spanien anställdes han 1955 som konstnärlig ledare vid Ifö-verken i Bromölla, där han bl a tillverkade trädsgårdsurnor i chamotte. I slutet av 1960-talet arbetade han för Jie Gantofta och i mitten av 1970-talet inredde han det gamla nedlagda pensionatet Strandhem i Nyhamnsläge till ateljé, utställningslokal och bostad. Här kom han att skapa hundratals stora utsmyckningar i trä och keramik till kyrkor, sjukhus och idrottsanläggningar runt om i landet.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

166. Ljusstakar ett par, tillskrivna Johan Kruth 1772 mästare (1752-1800 Norrköping), Senbarock.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
Fair warning
Fair warning
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
7 500

ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK