20
1492940

Per Sköld, kandelaber för 4 ljus, Samuelssons Silversmedja, Stockholm 1948, silver från Falu gruva.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Stiliserad dekor av berg, sädesax, moln, centralt symbol från företagets logotyp. Foten signerad Per Sköld undertill samt med inskription "LJUSSTAKEN ÄR UTFÖRD I SILVER FRÅN FALU SILVERGRUVA, runt foten graverad inskription: Till Einar Rodling från Berglagets tjänstemän 10 november 1948, ljushållarna stämplade. Höjd 42,5 cm, bredd 40,5 cm, vikt ca 4800 g.

Graverat spegelmonogram på fotens ovansida ESR (Einar Salomon Rodling). En symbole lös.

Proveniens

Dir. Einar Salomon Rodling (1888-1974), VD för Stora Kopparbergs Bergslags AB 1942-48 (nuvarande Stora Enso), erhållen som avskedsgåva då han lämnade befattningen 1948 pga hälsoskäl. Därefter i arv.

Världens äldsta aktiebolag, Stora Kopparbergs Bergslags AB, ägde och drev Falu Gruva under hundratals år.