249A
1519193

Helge Werner

(Sverige, 1883-1953)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Helge Werner
(Sverige, 1883-1953)

fåtöljer, ett par, Sverige 1920-30-tal.

Förgyllt och snidat trä, armlänens avslut i form av sittande lejon, nedre sarg med bladsnitt, sits och rygg med rotting, över rygg tofsförsedd textil. Höjd 98 cm, bredd 71 cm, sitthöjd ca 34,5 cm.

Slitage, sitsar med senare trä. En ryggtextil saknar tofs.

Formgivare

Helge Werner (1883-1953) innehade från år 1925 firman AB Arkitektbolaget på Kungsträdgårdsgatan 12 i Stockholm.

Helge Werner började sitt yrkesliv som officer vid Västmanlands regemente i Västerås. Han var tjänstledig 1913 – 1915 för musikstudier bl a i Italien och hade engagemang som operasångare i Elberfeld i Tyskland. Hans utlandsvistelse hade stor betydelse för hans konstnärliga utveckling. Vid hemkomsten skapade han ett antal inredningar i Stockholm.
1925 bildade han AB Arkitektkontoret på Kungsträdgårdsgatan 12 i Stockholm.
1929 hade Torsten Kreuger förvärvat Häringe slott. Han tog kontakt med Helge Werner för renovering av exteriören men också för tillverkning av möbler och andra dekorationselement, bl a en gobeläng. Möblerna finns inte kvar på Häringe men en gobeläng formgiven av Helge Werner hänger fortfarande i en av salongerna.
Helge Werner formgav ett stort antal skåp som finns bl a på Västerås museum och Värmlands läns museum. Skåpen kännetecknas av att vara rikt dekorerade.
De tillverkades ofta av snickerifirman Sköld och Carlsson i Västerås.
Helge Werner målade under hela sitt liv både akvareller och oljor. En oljemålning, två akvareller och fem tuschteckningar från 1908 finns i Sala silvergruvas museum i Sala.