301
1517091

Nordiska Kompaniet

(Sverige, Grundat 1902)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Nordiska Kompaniet
(Sverige, Grundat 1902)

Stolar, ett par, "Ekerö", ca 1947, Swedish Modern.

Furu, ryggen kontursågad, en märkt undertill med ritningsnummer 46659. Höjd 95 cm, sitthöjd 43 cm.

Slitage.

Proveniens

Familjen Kreuger, Villa Kvikkjokk, Djurgården, Stockholm.

Formgivare

Nordiska Kompaniets verkstäder var en svensk tillverkare av möbler och belysningsarmatur till varuhuset Nordiska Kompaniet (NK) mellan 1904 och 1973. Företaget hade sina fabriksfastigheter i Nyköping och var en gång stadens största industri. I verkstäderna tillverkades både specialbeställda och serietillverkade möbler. Under 1920-talet producerade NK:s verkstäder inredningar till många offentliga byggnader inklusive till Konserthuset i Stockholm och Svenska Tändsticksbolagets kontor. Från 1930-talet och framåt var offentliga inredningsuppdrag en väsentlig del av verkstädernas produktion. Arkitekten Carl Bergsten var chefsarkitekt vid verkstäderna mellan 1917 och 1921, och 1927 tillträdde Axel Einar Hjorth som chef, en post som han innehade fram till 1938