golvlampa, för Stockholm stads hantverksförening, 1939.
Mässing, perforerad skärm, invändigt vitlackerad, ben med flätat naturbrunt läder, rund fot med strömbrytare. Höjd 170,5 cm, skärmens diameter 30 cm.
Ritningen till modellen finns i Carl-Axel Ackings arkiv och är daterad 1939.
Smärre slitage.
Carl-Axel Acking (1910-2001) var arkitekt och formgivare. Acking räknas som en av de mest inflytelserika formgivare och arkitekterna i Sverige under 1930-50-talet. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Stockholms Hantverksförening, Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors samt KF. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska "Trienna" stolen. Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg och hade betydande positioner inom den svenska arkitekt och formvärlden.