312
1489277

Carl-Axel Acking

(Sverige, 1910-2001)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Carl-Axel Acking
(Sverige, 1910-2001)

taklampa, modell 958, Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö 1940-tal.

Tre skärmar i perforerad mässing med underliggande avbländare, höj och sänkbar funktion med lod i mässing, armaturens höjd ca 42 cm, justerbar höjd ca 100-150 cm, diameter ca 70 cm.

Slitage, märken, limrester. Ej funktionstestad.

Ritning ur Carl Axel Ackings arkiv på ArkDes.
Modellen avbildad i Bröderna Malmströms Metallvarufabriks katalog nr. 17, 1939.

Modell nr 958 lanserades i den svenska paviljongen på Världsutställningen i New York den 30 april 1939. Det första exemplaret hängde i generalkommissarie Folke Bernadottes tjänsterum som del av en serie belysningsarmaturer och möbler ritade av Carl-Axel Acking. Arbetet med hela den svenska paviljongens konstnärliga gestaltning leddes av byggnadsrådet och arkitekten Sven Markelius. Tjänsterummets möblemang, armaturer och textilier från Nordiska Kompaniets textilkammare fanns också, för de nyfikna som inte hade möjlighet att åka båt till New York, att se i Åtvidabergs industriers utställningsyta på Hamngatan i Stockholm under ett par dagar.

Formgivare

Carl-Axel Acking (1910-2001) var arkitekt och formgivare. Acking räknas som en av de mest inflytelserika formgivare och arkitekterna i Sverige under 1930-50-talet. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Stockholms Hantverksförening, Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors samt KF. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska "Trienna" stolen. Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg och hade betydande positioner inom den svenska arkitekt och formvärlden.