329
1506975

Otto Schulz

(Tyskland, 1882-1970)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 200 EUR
9 210 - 13 800 USD
Klubbat pris
360 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Otto Schulz
(Tyskland, 1882-1970)

skåp, ”Paradiset”, Boet, Göteborg, 1952.

Klätt i ett blåtonat konstläder, pärlspiksdekor med motivet "Paradiset, Adam och Eva i Lustgården" komponerat av konstnären Gunnar Erik Ström (1892-1982) Benställning och krön i betsad ek, inredning med hyllor och lådor, märkt GG och daterad ‪19 4 52‬, höjd 165 cm, bredd 145,5 cm, djup inklusive bas och fris 48,5 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage och något missfärgad yta.

Proveniens

Georg och Gunlög Gustavsson, bröllopsgåva, 19 april 1952.

Jämför, Björk, Christian, Geiger Ohlin, Erika & Nord, Anders, Otto Schulz: möbler och inredningar 1910-1950, Första upplagan, Chr Förlag, Stockholm, 2022, sid 217.

Otto Schulz valde efter en framgångsrik karriär att sälja sin firma Boet år 1950. Möbelhandlaren och arkitekten Nils Lindell tog över ledarskapet. Auktionens skåp är beställt 1952 via Nils Lindell och Boet i Göteborg.

Formgivare