taklampa, modell "5", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Burformad stomme i lackerad metall, dekorerad med kvistar i mässing, inre originalskärm i vitt överfångsglas, etikettmärkt Ateljé Lyktan Åhus, burens diameter 53 cm, höjd ca 52 cm.
Smärre slitage. Ej funktionstestad.
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv Åhus.