332
1491168

Hans Bergström

(Sverige, 1910-1996)
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 630 - 4 370 EUR
2 770 - 4 610 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Hans Bergström
(Sverige, 1910-1996)

taklampa, modell "5", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.

Burformad stomme i lackerad metall, dekorerad med kvistar i mässing, inre originalskärm i vitt överfångsglas, etikettmärkt Ateljé Lyktan Åhus, burens diameter 53 cm, höjd ca 52 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Ritning ur ateljé Lyktans arkiv Åhus.