Madeleine Pyk – en samling F769
335
1476031

Sten Blomberg

(Sverige, 1909-1978)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Sten Blomberg
(Sverige, 1909-1978)

Tillskrivet, soffbord, Meeths, Göteborg 1940-tal.

Organiskt formad bordskiva fanerad i jakaranda, ben i ek, höjd 57 cm, diameter ca 127 cm.

Ena benet med lagning. Slitage.

Avbildad i reklamer publicerade i Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1940-tal.

Jämför Meeths logotyp där formen på bordet stämmer överens med inramning.