Arne Jones E1299
339
1507322

Axel Larsson

(Sverige, 1898-1975)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Axel Larsson
(Sverige, 1898-1975)

Fåtölj, Swedish Modern, för Hotel Baltic, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1954.

Helstoppad, klädd i ett grönt sammetstyg med djuphäftade knappar, sarg i lackerad bok, sitthöjd 41 cm, höjd 112 cm.

Originaltextilen med smärre skador och slitage.

Proveniens

Del av inredningen på Hotell Baltic i Gävle.

Eklund Nyström, Sigrid, Axel Larsson: möbelformgivare och inredningsarkitekt under fem decennier, Carlsson, Stockholm, 2013

Formgivare

Axel Larsson var en framstående svensk möbelarkitekt med en karriär som sträckte sig över mer än 50 år. Vid 25 års ålder anställdes han vid Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors på Stockholmskontoret, där han var verksam i hela tre decennier. Larsson gjorde sin stora debut på Stockholmsutställningen 1930, där han presenterade sin första möbelserie. Denna serie utmärkte sig genom att förena modernism med svenska traditioner. Mellan åren 1956-1975 drev Larsson sin egen verksamhet samtidigt som han fortsatte arbeta för Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors. Utöver att ha formgivit otaliga möbler utförde han många betydande inredningsuppdrag. Bland dessa märks Göteborgs Konserthus, Park Avenue Hotel i Göteborg och Folksamhuset vid Skanstull i Stockholm.