taklampa, modell "157", ateljé Lyktan, Åhus 1950-tal.
Kalebassformad plastsprutad skärm, mässingsbeslag, skärmens höjd ca 43 cm,
Slitage. Ej funktionstestad.
Avbildad i ateljé Lyktans arkiv.