sminkbord, modell "3-127, Ligrett-serien", Svenska Möbelfabriken Bodafors, 1950-tal.
fanerat i teak, ben i rödbok, spegel i mässing, vridbar förvaring, höjd 70-113 cm, skivans mått 113 x45 cm.
Slitage.
Eklund Nyström, Sigrid, Bertil Fridhagen och Svenska möbelfabrikerna i Bodafors, Carlsson Bokförlag, Stockholm, 2022
Modellen formgiven 1956.