Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
353
1514128

Svante Skogh

(Sverige, 1908-1988)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Svante Skogh
(Sverige, 1908-1988)

Vilfåtölj, modell nr "231", Engen Möbler, 1950-tal.

Karm i betsad bok, sits helstoppad och klädd i ett grönt originaltyg, justerbart fotstöd delvis klätt i läderimitation, höjd 94 cm, längd 140 cm.

Smärre slitage.

Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, sid 166.