vilfåtölj, modell nr "231", Engen Möbler, 1950-tal.
Karm i betsad bok, sits helstoppad och klädd i ett grönt originaltyg, justerbart fotstöd delvis klätt i läderimitation, höjd 94 cm, längd 140 cm.
Smärre slitage.
Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, sid 166.