Kan inte nå servern
355
1511237

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Om Cites
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Stockholm
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Carl Malmsten
(Sverige, 1888-1972)

skåp, "Raimond", utfört som gesällprov av snickarmästare Gunnar Franke 1964.

Skåp på benställning, skåpsdelen med två dörrar, intarsia utförd i olika typer av jakaranda, inredning med hyllor och lådor av solid Honduras mahogny. Underredet av massiv Rio-Jakaranda.
Lås samt beslag av mässing. Märkt CM. Tre nycklar medföljer.
Höjd 150 cm, bredd 85 cm, djup 37 cm.
Kopia på gesällbrevet, samt utställningsetikett från Waldermarsudde medföljer.

Mindre avslag på bakstyckets övre kant, smärre slitage och märken.

Proveniens

Gunnar Franke, därefter i arv inom familjen.
Gunnar Franke, (1942-2011), uppvuxen i Stockholm. Utbildad på Carl Malmsten verkstadsskola, Capellagården, KTH och Konstfack.
Franke var en sann konstnärssjäl uppvuxen i en familj med starkt konstnärligt inflytande. Han verkade som snickarmästare, arkitekt, möbeldesigner, konstnär och professor vid KTH innan han gick bort år 2011.
Franke var en av Carl Malmstens sista favoritelever och var under sin karriär involverade i Malmstens olika skolor tillsammans med bland andra Olle Pira med fl.

Utställningar

Utställningen, "Rot och Krona" på Liljevalchs 1969.
Prins Eugens museum på Waldemarsudde under den retrospektiva utställningen "CARL MALMSTEN" Okt-Mars 2013.

Litteratur

Malmsten, Carl, Carl Malmsten: formgivare och pedagog, Carlsson, Stockholm, 2013, sid. 90-93.

Övrig information

Skåpet formgavs av Carl Malmsten 1959, och namngavs efter en spansk elev Raimond Estrems, vid Carl Malmstens Verkstadsskola.
Gunnar Franke lade 536 timmar på tillverkning av skåpet. Han tilldelades Stort A och lilla silvermedaljen för sitt arbete, högsta betyget.

Formgivare

Carl Malmsten är en av Sveriges mest kända möbelformgivare. Han står bakom flera moderna designklassiker som pinnstolen ”Lilla Åland”, fåtöljen ”Farmor”, soffan ”Samsas”, skåpet ”Herrgården” och möbelserien ”Vardag”.
Både ”Lilla Åland” och ”Vardag” anammade dåtidens ideal om ”vackrare vardagsvara” när de introducerades under 1940-talet. Med sin nätta form och sparsmakade design blev de snabbt tidlösa inredningsdetaljer som vi ser i många hem än idag. Under början av sin karriär gjorde Malmsten praktik på olika snickeriverkstäder och studerade möbler på Nordiska museet och Skansen. Sitt stora genombrott fick han 1916 då han fick uppdraget att formge en del av inredningen i Stockholms Stadshus. Malmsten samarbetade med flera arkitekter, som Ragnar Östberg, Ivar Tengbom och Ferdinand Boberg och genomförde arbeten för både Stockholms konserthus och Ulriksdals slott. Han deltog i den idag klassiska hemutställningen på Liljevalchs 1917 där begreppet ”Vackrare vardagsvara” myntades.

Läs mer