362
1503870

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

Bordslampa, modell "9209", Taito Oy, Finland 1940-tal.

Skärm i perforerad mässing, stommen klädd i tvinnad rotting, fot i mässing, märkt 9209 OY Taito AB Made in Finland TT. Höjd ca 38 cm. Skärmens diameter ca 26 cm.

Smärre slitage.

Formgivare