Arne Jones E1299
392
1515342

Poul Kjaerholm

(Danmark, 1929-1980)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Poul Kjaerholm
(Danmark, 1929-1980)

Soffbord "PK61", edition E Kold Christensen, skiva av labradorit/larvikit, Danmark, tidigt 1960-tal.

Kvadratiskt, blankpolerad skiva, benställning av mattpolerat stål, stämplat av tillverkaren. 80 x 80 cm, höjd 33 cm

Proveniens

Därefter i arv.

Formgivare

Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.